Antresola na taras – jak wybrać?

Taras to przestrzeń doskonała do spędzania wspólnie czasu. Można tu postawić stół, krzesła, a nawet ogrodową huśtawkę. Dobrym rozwiązaniem jest także antresola na taras. Jest ona osłoną w gorący dzień, ale stanowi także ozdobę tarasu.

Antresola na taras z drewna czy metalu?

Najczęściej można spotkać dwa rodzaje antresoli. Wykonuje się je z drewna lub metalu.

Metalowe konstrukcje najczęściej wykonane są ze stali. Taki materiał sprawia, że konstrukcja jest lekka, ale także wytrzymała. Jest także łatwa w czyszczeniu i odporna na warunki atmosferyczne. Ten materiał dobrze wygląda przy domach o nowoczesnym designie. Stalowe elementy najczęściej malowane są na czarno, ale można znaleźć też inne kolory, np.: srebrny lub brązowy.

Równie popularne są także konstrukcje drewniane. Często wykonane są z dębu, czy sosny. Zabezpieczone są bejcą, często także są pomalowane na kolor wybrane przez klienta. Kolor antresoli może być więc dopasowany np.: do koloru desek tarasowych, czy elewacji domu.

Drewniana pergola sprawdzi się przy tradycyjnych domach. Drewno sprawdza także, że cała konstrukcja wydaje się bardziej przyjazna dla oka, jest też bardziej przytulna.

Coraz częściej stosuje się w konstrukcji pergoli także poliwęglan. To lekki materiał sztuczny. Jednocześnie jest on odporny na zniszczenia, czy odbarwienia. 

Antresola na taras pod zadaszeniem?

Antresola na taras – antresola tarasowa często ma lekkie zadaszenie z pojedynczych desek. Przez to na taras wpada nieco światła. Taras jest bardziej rozświetlony. Taka pergola może też posłużyć jako podstawa dla roślin pnących lub płożących.

Często spotyka się też zadaszenie z materiału. Zapewnia ono całkowitą ochronę od światła, ale także zapewnia odpowiednią wentylację. Na tarasie nie jest duszno, nawet w gorący dzień. Taki dach najczęściej wykonany jest z dość grubego materiału naturalnego lub sztucznego. Może to być juta lub materiał PVC. Do tego typu zadaszenia można także dobrać kotarę w takim samym kolorze. W ten sposób można stworzyć spójną kompozycję kolorystyczną. Każdy z tych materiałów dostępny jest w wielu różnych kolorach. Najczęściej jednak wybierane są jasne, naturalne kolory — biel, beż, odcienie zieleni.

antresola na taras
antresola na taras

Antresola na taras – antresola tarasowa od cieśli, czy ze sklepu?

Ostatnio bardzo popularne są gotowe antresole na taras. Można je kupić w każdym sklepie budowlanym. Można spotkać różne modele — z różnych materiałów i w różnej wielkości. Warto dobrać do nich odpowiednie dodatki, np.: kotary i zadaszenie.  W sklepie otrzymasz wszystkie potrzebne elementy, które później musisz samodzielnie złożyć i zabezpieczyć.

Problem pojawia się, gdy masz taras w nietypowym rozmiarze lub z innego powodu nie chcesz standardowej konstrukcji. Wtedy może przydać się pomocy firmy zajmującej się budową tarasów i antresoli. Specjaliści zaprojektują konstrukcję, a następnie ustawią ją. Dzięki temu uzyskasz unikalną konstrukcję, w dodatku bezpieczną. Zaoszczędzisz też czas na samodzielnym stawianiu kolejnych elementów. Niestety, taki indywidualny projekt jest zwykle znacznie droższy, niż antresola na taras kupiona w sklepie budowlanym.