Cukrzyca ciążowa objawy i możliwości leczenia

cukrzyca ciążowa

cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa, objawy mogą się pojawić u kobiet, które wcześniej nie miały problemów z poziomem cukru. Jest to dość popularne schorzenie u ciężarnych, a metody jego leczenia nie są uciążliwe ani dla matki, ani dla dziecka.

Cukrzyca ciążowa — przyczyny

Bezpośrednią przyczyną cukrzycy w ciąży są wahania hormonów, które podczas ciąży są bardzo gwałtowne. To może sprawić, że trzustka pracuje w niewłaściwy sposób i przez to we krwi znajduje się zbyt dużo glukozy.

Istnieją czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwa wystąpienia cukrzycy. Są to:

  • cukrzyca ciążowa w poprzedniej ciąży
  • cukrzyca typu II u innych członków rodziny
  • nadciśnienie
  • zespół policystycznych jajników
Cukrzyca ciążowa objawy
Cukrzyca ciążowa objawy

Cukrzyca ciążowa objawy 

Ciężarna kobieta często może nie odczuwać żadnych objawów lub nie zwrócić uwagi na te istniejące, ponieważ mogą kojarzyć się ze standardowymi problemami występującymi w ciąży. Są to:

  • częste oddawanie moczu
  • silne pragnienie
  • utrata wagi przy jednoczesnym wzmożonym apetycie
  • zwiększone zmęczenie

Nie warto ich jednak ignorować. Należy zgłosić obawy przy najbliższej wizyty u ginekologa. Zbierze on dokładny wywiad i jeżeli uzna, że to konieczne — zleci dodatkowe badania. 

Wykrywanie cukrzycy

Obecnie ciężarne kobiety są obowiązkowo poddawanie badaniu, które może wykryć cukrzycę. Jest to badanie krzywej cukrowej. Kobieta w krótkich odstępach czasu przyjmuje w kontrolowanych warunkach płyn z glukozą. A następnie wykonuje się pomiar poziomu glukozy we krwi. Jeżeli we krwi znajduje się powyżej 200 mg/dl, oznacza to, że ciężarna cierpi na cukrzycę.

Takie badanie zleca ginekolog. Wykonuje się je na czczo w laboratorium.

Leczenie cukrzycy ciążowej

W przypadku cukrzycy ciążowej kobieta nie musi przyjmować żadnych leków. W takiej sytuacji zaleca się jedynie odpowiednią dietę. To dieta bogata w białka, ale uboga w cukry. W takiej diecie należy spożywać posiłki bardzo regularnie — co 3-4 godziny, co zapewnia odpowiednią pracę trzustki. To sprawi także, że kobieta nigdy nie będzie głodna. Warto także zgłosić się do dietetyka, który ułoży odpowiednią dietę i dodatkowo doradzi, co należy robić.

Ważne są także regularne pomiary poziomu cukru i ich rejestrowanie w dzienniczku. Później te pomiary kobieta pokazuje lekarzowi. Dzięki temu ma on kontrolę nad stanem zdrowia.

Pomiary powinno wykonywać się po godzinie od rozpoczęcia posiłku.

Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Tak, cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna, zarówno dla płodu, jak i matki. Dziecko może mieć zbyt dużą wagę urodzeniową — powyżej 4500 gramÓW, co jest wskazanie do cięcia cesarskiego. 

Może się zdarzyć również, że u matki pojawia się niewydolność nerek i naczyń krwionośnych. To z kolei sprawia, że dziecko jest zbyt małe. W skrajnych przypadkach pojawiają się także wady wrodzone związane z ważnymi układami i narządami — sercem, nerkami, narządami ruchu. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że te wszystkie schorzenia i powikłania pojawiają się tylko w przypadku, gdy cukrzyca nie jest leczona. Nie można więc zaniedbywać zaleceń lekarza.