Domy z drewnianym szkieletem – wady i zalety

domki-drewniane-do-70-m2

domki-drewniane-do-70-m2

Domy drewniane mają wiele zalet, ale posiadają również wady. Domki drewniane szkieletowe do 70m2 posiadają wielki komfort mieszkania ze względu na doskonały materiał budulcowy jakim jest drewno. Domek drewniany jest porównywalny z budowlami murowanymi, jednak pod pewnymi względami ma to jeszcze więcej zalet. Przede wszystkim ściany drewnianych domów oddychają, a wewnątrz panuje przyjazny mikroklimat. Dodatkowo proces budowy jest krótki, a po jego zakończeniu otoczenie nie wymaga uciążliwego sprzątania.

Zalety domu z drewnianą konstrukcją

Istnieje wiele powodów, dla których domy z drewnianym szkieletem pozostają popularne na przestrzeni wieków. Obecnie w Polsce stają się bardzo popularne domki drewniane budowane bez pozwolenia na budowę o metrażu do 70m2.

Tutaj jest kilka z najważniejszych plusów i zalet budowania domków drewnianych:

a) Trwałość

Jak wspomniano, wiele starożytnych konstrukcji, które istnieją do dziś, zostało zbudowanych z drewnianych ram. A wiele z nich zachowało swoje oryginalne konstrukcje drewniane.

Ta trwałość jest prawdopodobnie spowodowana faktem, że drewniane ramy wykorzystują duże kawałki drewna, które są oddalone od siebie. Ogólnie rzecz biorąc, im większe drewno, tym jest ono gęstsze. Dzięki temu są bardziej odporne na gnicie i ataki owadów.

b) Doskonała izolacja

Dzięki kieszeniom powietrznym w swojej strukturze komórkowej, drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne. Oznacza to, że w Twoim domu nie będzie łatwo ani za zimno, ani za gorąco. Dzięki temu nie będziesz musiał włączać klimatyzacji do pełnej mocy latem ani podgrzewać w zimie. To dobra wiadomość zarówno dla Matki Ziemi, jak i dla Twojej kieszeni.

c) Elastyczność projektowania

Drewno jest niezwykle elastyczne. Dodatkowo występują w wielu odmianach i gatunkach. Nie wspominając o tym, że naturalna estetyka drewna może być zarówno klasyczna, jak i szykowna. Oznacza to, że są idealne do prawie każdego rodzaju projektu.

W przeciwieństwie do betonu, drewniane ramy również nie mają łożysk nośnych. W ten sposób możesz zmienić plan piętra bez konieczności zmiany całej konstrukcji.

d) Łatwy do zbudowania

Podczas gdy większość metod ramowania jest wykonywana na miejscu, konstrukcja szkieletu drewnianego wykorzystuje elementy prefabrykowane. Oznacza to, że są produkowane w fabryce pod ścisłą kontrolą jakości. Jedyną rzeczą, którą należy zrobić na miejscu, jest ich połączenie. W zależności od struktury zwykle zajmuje to nie więcej niż jeden dzień. 

e) Ekologiczny domek drewniany do 70m2

W przeciwieństwie do betonu i metalu, drewno to materiały odnawialne. Jako takie są bardziej zrównoważone. Nie wspominając o tym, że nie uwalnia toksycznych materiałów w powietrze i nie rujnuje zdrowia ludzi. Ponadto drewno można odzyskać i poddać recyklingowi nawet po setkach lat. To czyni je jednym z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych.

Wady domu z drewnianą konstrukcją nośną

Pomimo zalet, wybór domu z drewnianym szkieletem ma również swoje wady. Poniżej kilka wad domków drewnianych:

a) Ryzyko gnicia konstrukcji

W przypadku drewna zawsze istnieje ryzyko zgnilizny. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wpływać na proces gnicia drewna.

Po pierwsze, niektóre gatunki drewna są bardziej podatne na gnicie niż inne. Drewno wystawione na działanie żywiołów również ma tendencję do szybszego gnicia niż te, które nie są.

Istnieje jednak wiele sposobów na zapobieganie gniciu drewna. Możesz użyć uszczelniaczy do drewna lub pomalować drewno. Większość sprzedawanych obecnie ram drewnianych jest również poddawana obróbce ciśnieniowej, aby zapobiec gniciu. Więc nie musisz się tym zbytnio martwić.

b) Słabe blokowanie dźwięku (zbyt mała akustyka przegród)

Ponieważ drewno ma w sobie kieszenie powietrzne, mogą one być doskonałymi przekaźnikami dźwięku. Dlatego, jeśli zauważysz, dźwięk twojego głosu jest zwykle głośniejszy, gdy jesteś wewnątrz drewnianej konstrukcji, niż gdy jesteś w betonowej.

Jeśli jesteś kimś, kto woli ciszę, istnieją sposoby, aby Twój dom z drewna był dźwiękoszczelny. Możesz zacząć od zainstalowania izolatorów i innych materiałów dźwiękochłonnych, takich jak dywany i meble tapicerowane. Istnieją również techniki konstrukcyjne, które mogą zmniejszyć przenoszenie dźwięku w domu z drewnianym szkieletem.

c) Nie mogą wyglądać na „solidne”

Wraz z fascynacją współczesnego świata betonem i stalą, panuje błędne przekonanie, że drewniane budynki nie są „solidne”. To nie mogło być bardziej błędne. Beton i stal są mocne i trwałe same w sobie, podobnie jak drewno. Jak wspomniano, niektóre z najstarszych zachowanych konstrukcji na świecie są wykonane z drewna.

Niestety, to błędne przekonanie może wpłynąć na wartość odsprzedaży Twojego domu. Niektórzy ubezpieczyciele mogą również uznać to za „niestandardowe”. Obecnie bardzo często drewniany szkielet obkłada się płytą OSB, następnie wełną mineralną z welonem na podkonstrukcji a następnie kładzie się tynk mineralny, który chroni dom przed warunkami atmosferycznymi. Tynk tzw. BSO nadaje również wygląd domu drewnianego. 

domki-drewniane-do-70-m2-elewacja
domki-drewniane-do-70-m2-elewacja

d) Jest łatwopalny

Ten jest dość oczywisty. W przeciwieństwie do stali i betonu, drewno jest łatwopalne. Jest to jego główna wada i jeden z powodów, dla których wiele osób uważa domy o konstrukcji drewnianej za „słabe”.

Ale wielu ludzi nie wie, że drewno pali się wolniej niż stal. Podczas spalania drewna na górze tworzy się czarna nawęglana warstwa, która izoluje drewno i spowalnia proces spalania.

Poza tym, nawet po spaleniu, drewno może zachować swoją nośność strukturalną znacznie dłużej niż stal. Oznacza to, że podczas pożaru rama stalowa może zapaść się szybciej niż rama drewniana.

Ile kosztuje dom drewniany do 70 m2 ?

Koszt budowy domu z drewnianym szkieletem różni się znacznie w zależności od kilku czynników, takich jak:

  • wielkość twojego domu
  • rodzaj użytego drewna
  • gdzie budujesz

Ale ogólnie rzecz biorąc, budowanie domów z drewnianym szkieletem kosztuje więcej niż typowe „zbudowane z patyków”. W niektórych obszarach można oczekiwać, że za metr kwadratowy zapłacisz od 3700 zł  do 6000 zł.Ta cena kalkuluje już koszty zakupu działki w mieście np. Katowice, Kraków o metrażu do 400 m2. 

Po pierwsze, dom z drewnianym szkieletem jest prawie zawsze dostosowany. Chociaż komponenty są produkowane w fabryce, zwykle są one wykonane na zamówienie, aby dopasować się do potrzeb Twojego domu.