Gospodarstwo agroturystyczne – jak wybrać idealne miejsce?

gospodarstwo agroturystyczne

gospodarstwo agroturystyczne

Gospodarstwo agroturystyczne cieszy się coraz większą popularnością. To miejsce, dzięki którym całe rodziny mogą przybliżyć się do natury, a także zobaczyć, jak wygląda życie na wsi. Jest ich coraz więcej. Jak wybrać to idealne miejsce?

Gospodarstwo agroturystyczne: lokalizacja

W przypadku gospodarstw agroturystycznych lokalizacja jest najważniejszym kryterium. Dobre gospodarstwo znajduje się z dala od miasta, najczęściej na niewielkiej wsi. 

Najpopularniejsze gospodarstwa położone są w terenach znanych z wycieczek czy aktywnego spędzania czasu — Podkarpacie i Bieszczady, ale także Mazury, czy nawet Bałtyk. 

Warto także zdecydować się na gospodarstwa, które znajdują się w pobliżu parków narodowych i krajobrazowych. Mogą one znajdować się także w pobliżu szlaków turystycznych — zarówno pieszych, jak i rowerowych.  Możesz mieć wtedy pewność, że spędzisz czas w dziewiczych i pięknych terenach.

Gospodarstwo agroturystyczne: atrakcje

Gospodarstwo agroturystyczne to nie tylko nocleg i piękne widoki.  Gospodarze zapewniają możliwość zobaczenia, jak wygląda gospodarstwo rolne. Większość z nich posiada konie i kucyki, na których można się przejechać. Można także zobaczyć np.: kozy i owce, które można nakarmić lub w inny sposób pomóc przy zwierzętach. Jest to spora dawka ciekawej wiedzy, zwłaszcza dla młodszych turystów.

Temu często towarzyszą zajęcia, dzięki którym dzieci i dorośli mogą więcej dowiedzieć się o zwierzętach ich pielęgnacji i roli. Przy okazji można także spróbować i kupić produkty własne wytwarzane przez gospodarstwa — wędliny, wypieki, czy ser lub masło.

Niektóre gospodarstwa znajdują się nad jeziorami lub rzekami. Dysponują własnymi kąpieliskami oraz miejscami dla wędkarzy. To wszystko sprawia, że będziesz mógł także spędzić urlop aktywnie.

gospodarstwo agroturystyczne
gospodarstwo agroturystyczne

Gospodarstwo agroturystyczne: cena

Cena jest często decydującym czynnikiem przy wyborze wakacji i noclegu. Przy sprawdzaniu ceny warto jednak zwrócić uwagę, co się dostaje. Najniższe ceny proponują nowe gospodarstwa, które nie proponują wielu atrakcji. Niższą cenę możesz znaleźć także w mniej turystycznych okolicach, np.: z dala od szlaków turystycznych, czy większych miejscowości.

W niższej cenie znajdziesz także pojedyncze pokoje. Jeżeli chcesz wynająć cały domek, będzie on znacznie droższy.

Wiele gospodarstw, nawet w szczycie sezony, proponuje rabaty i upusty. Niekiedy właściciele robią tak, by sprzedać ostatnie pokoje lub wypromować gospodarstwo. Niekiedy również można uzyskać atrakcyjną cenę, gdy zarezerwuje się większą ilość pokoi lub dłuższy termin. Ceny są także atrakcyjniejsze, gdy zarezerwuje się pokój z dużym wyprzedzeniem.

Jak widać trudno podać przedział cenowy choćby, cena bowiem zależy od bardzo wielu czynników.

Gospodarstwo agroturystyczne: opinie

Zanim zdecydujesz się na wyjazd, warto sprawdzić opinie wielu różnych obiektów. Im są one lepsze — tym oczywiście sam obiekt jest lepszy. W ten sposób dowiesz się, czy opis obiektu odpowiada rzeczywistości, np.: czy jest równie komfortowy, albo czy właściciele odpowiednio dbają o komfort gości i samo gospodarstwo. Ilość opinii pokazuje także, jak bardzo popularny jest dane gospodarstwo.