Kanały wentylacyjne ze stali. Co musisz o nich wiedzieć?

kanały wentylacyjne ze stali
Kanały wentylacyjne są jednym z niezbędnych elementów każdej konstrukcji budowlanej. Dzięki niej zużyte powietrze, np.: z kuchni szybko jest odprowadzane z pomieszczeń.
Kanały wentylacyjne – Zastosowanie
Kanały wentylacyjne stosuje się zarówno w domach, jak i pomieszczeniach biurowych, czy nawet przemysłowych.
W domu taki kanał najczęściej jest montowany w kuchni razem z okapem. Ale potrzebne są także w łazience i toalecie. Powinno się je montować także w pomieszczeniach bez okien, np.: piwnicach, pralniach czy schowkach. W ten sposób odprowadzi nieprzyjemne zapachy i doprowadza świeże powietrze.
Rury stalowe mają także zastosowanie w systemach klimatyzacji we wszystkich rodzajach pomieszczeń, zarówno w domach, jak i budynkach użytkowych.
Kanały wentylacyjne ze stali – jakie mają kształty?
Kanały wentylacyjne niekiedy kojarzą się z prostą rurą, która bezpośrednio odprowadza powietrze np.: z kuchni. Tymczasem często jest to skomplikowana instalacja składająca się z wielu elementów:
- kolanka
- trójniki i dwojniki
- zaślepki
- króćce
A także wiele innych elementów. To wszystko pozwala na dostosowanie kanałów wentylacyjnych do innych instalacji i konstrukcji budynku.
Przekroje kanałów również mogą mieć różne kształty. Ale stalowe kanały mają jedynie przekrój prostokątny. Rury owalne lub okrągłe wykonane są z aluminium lub plastiku.
Kanały wentylacyjne ze stali – używane surowce
Kanały wentylacyjne ze stali są najbardziej popularne. Najczęściej taka rury są warstwą nierdzewną lub kwasoodporną. Dzięki temu są bardziej odporne na warunki, w których będą pracować. Takie rury są też bardziej odporne na korozję, przez co instalacja może służyć przez lata.
Kanały wentylacyjne ze stali – normy
Każdy kanał wentylacyjny musi spełniać określone normy i posiadać atesty. Normy te są ściśle wyznaczone prawem. Ich brak może sprawić, że cała instalacja nie będzie trwała i bezpieczna dla użytkowników.
Najczęściej szerokość kanału to 14 x 14 cm lub 14x 21 cm. To jednak zależy od tego, do jakiego pomieszczenia jest przypisany oraz jak długi będzie kanał. Szerokość rury jest niezwykle ważna, ponieważ od tego zależy wydajność całej instalacji.
Istnieją także normy, które regulują:
- wykonywanie kanałów wentylacyjnych
- badanie i oznaczanie kanałów
- obciążenie wiatrem
- parametry obliczeniowe

Skąd wiadomo, że rury i sama instalacja są zgodne ze standardami? Powinien ją zaprojektować specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.
Kanały wentylacyjne ze stali – czyszczenie
Nawet najlepiej wykonaną instalację należy regularnie czyścić. W przypadku stalowych rur jest to bardzo proste. Do tego wystarczy tylko woda i mydło lub zwykły detergent, np.: płyn do mycia naczyń.
Poważny problem pojawia się, gdy rury są zanieczyszczone od wewnątrz. To sprawia, że instalacja nie może pracować właściwie – nie odprowadza on zanieczyszczonego powietrza. W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie firmy, która zajmuje się udrażnianiem kanałów wentylacyjnych. Jednocześnie także dezynfekują kanał, przez co powietrze będzie także zdrowsze. Czyszczenie najczęściej odbywa się mechanicznie, przy pomocy odpowiednich szczotek. Kanały można myć zarówno na sucho, jak i na mokro – przy pomocy odpowiednich środków chemicznych.