Mieszkanie na poddaszu czy warto kupić?

Mieszkanie na poddaszu czy warto kupić to pytanie, które zadaje sobie wiele osób szukających mieszkania

Mieszkanie na poddaszu, czy warto kupić? Mieszkania na poddaszu często kojarzą się ze starszym budownictwem. To jednak nie jest regułą. Znajdują się także w nowo budowanych osiedlach, gdzie także cieszą się popularnością/ Czym się wyróżniają?

Mieszkanie na poddaszu a jego wielkość

Mieszkania na poddaszu często stwarzają wrażenie ciasnych. Tymczasem jest to jedynie efekt wizualny spowodowany skosami. Nie są one wcale mniejsze, niż standardowe mieszkania pod płaskimi dachami. Nierzadko wręcz przeciwnie. Te zaaranżowany w kamienicach lub pofabrycznych loftach są znacznie większe, niż w standardowych blokach i kamienicach.

Mieszkanie na poddaszu – możliwość aranżacji

Ze względu na skosy możliwość aranżacji jest nieco ograniczona. Wysokie meble nie mogą być ustawione pod skosem, co może być nieco kłopotliwe w mniejszych pomieszczeniach. Szczególnym problemem jest kuchnia, gdzie najczęściej pojawiają się szafki wiszące. Należy więc dobrze przemyśleć umeblowanie. W tak nietypowych pomieszczeniach jednak nieoceniona będzie pomoc architekta wnętrz. Ten zaprojektuje mieszkanie tak, by było funkcjonalne, wygodne, ale jednocześnie cieszyło oko. Często też potrzebne jest kupno mebli na wymiar. To sprawi, że większa przestrzeń zostanie właściwie wykorzystana.

Mieszkanie na poddaszu czy warto kupić ze względu na cenę?

Mieszkania na poddaszu są coraz popularniejsze. To jednak nie odbija się drastycznie na ich cenach. Zwłaszcza tych mieszkań, które znajdują się w kamienicach. Poddasza są najczęściej znacznie tańsze, niż standardowe mieszkania. 

Najtańsze są te mieszkania, które należy dopiero zaadaptować do mieszkania – np.: strychy. Tutaj jednak dochodzą ogromne koszty remontu.

mieszkanie na poddaszu czy warto kupić
mieszkanie na poddaszu czy warto kupić

Temperatura wewnątrz

Mieszkania na poddaszu kojarzą się z trudnością w regulacji temperatury. Wynika to z bliskości i nachylenia dachu. To może sprawić, że w zimie na poddaszu jest chłodno, a w lecie – bardzo gorąco. 

Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – odpowiednia izolacja i wentylacja, którą można wykonać podczas remontu. Wystarczy zainwestować w popularną wełnę mineralną. Ten zabieg zabieg sprawi, że pomieszczenie zimą nie będzie wychłodzone.

Mieszkanie na poddaszu czy warto kupić ze względu na doświetlenie?

Niektórzy uważają, że mieszkania na poddaszu nie są właściwie doświetlana. Wynika to z faktu, iż okna dachowe są mniejsze, niż standardowe okna. To jednak zależy od kilku czynników. Jeżeli w pomieszczeniu jest więcej okien lub wychodzą one na obie strony pomieszczenia, to będzie ono wystarczająco jasne.

Spokój

Mieszkania na poddaszu ze względu na wielkość dachu i wysokość są odizolowane od hałasów. Nawet w przypadku, gdy np.: kamienica znajduje się przy ruchliwej ulicy. Mieszkania na poddaszu kojarzą się także z przytulnością, nawet jeżeli przestrzeń jest duża.

Mieszkanie na poddaszu czy warto kupić? Czy mieszkanie w bloku bardziej się opłaca?

Czy warto więc kupić mieszkanie na poddaszu? Tak, jak najbardziej! Takie mieszkanie spodoba się wszystkim, którzy szukają nietypowej, ale przytulnej przestrzeni. Poddasze jest też tańsze, niż mieszkanie pod płaskim dachem. To też oryginalna i kreatywna przestrzeń. Ale stanowi także wyzwanie. Często konieczne są projekty na zamówienie. Remont musi też uwzględniać docieplenie i wentylację mieszkania. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale zwiększy komfort użytkowania.