Montaż klimatyzacji na balkonie – zalety, wady, uzgodnienia

montaż klimatyzacji na balkonie

Ciągle zmieniający się klimat powoduje wzrost temperatury. Ta w sezonie letnim daje się we znaki – w szczególności osobom mieszkającym w blokach, które nie mają możliwości wyjścia na ogródek. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji. Jednak czy w przypadku mieszkania w bloku jest to możliwe? Jeżeli zastanawiasz się, gdzie umieścić sprzęt oraz czy montaż klimatyzacji na balkonie jest dobrym rozwiązaniem – sprawdź najważniejsze informacje.

Montaż klimatyzacji na balkonie – czy to wyłącznie same zalety?

Nie da się ukryć, że największą zaletą klimatyzacji jest komfort termiczny oraz możliwość uzyskania odpowiedniej wilgotności powietrza. Te dwa elementy wpływają na jej popularność i fakt, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Dzięki klimatyzacji można stworzyć warunki sprzyjające koncentracji i wydajnej pracy w domowym zaciszu. Spanie w pomieszczeniu, gdzie panuje zbyt wysoka temperatura, również nie należy do najprzyjemniejszych. Bardzo ciężko wówczas o wypoczynek, człowiek wstaje bardziej zmęczony. Coraz częściej klimatyzacja nie tylko chłodzi wnętrze, ale również filtruje i dodatkowo jonizuje powietrze. Montaż klimatyzacji na balkonie jest więc szczególne istotny dla:

  • dzieci oraz osób starszych,
  • osób cierpiących na nadciśnienie oraz choroby związane z krążeniem.

Należy jednak pamiętać, że jak każde urządzenie ma również wady. Nowoczesne klimatyzatory na szczęście nie mają ich zbyt wiele. Problem może pojawić się w przypadku nieodpowiedniego ustawienia klimatyzacji. Przebywanie w zbyt chłodnych pomieszczeniach może powodować dyskomfort u wrażliwych osób. Klimatyzatory zwiększają również ciśnienie w pomieszczeniach, co może powodować częstsze bóle głowy – szczególnie u osób cierpiących na migreny. Są to jednak rzadkie sytuacje. Dzięki odpowiednim ustawieniom można więc ryzyko zminimalizować do praktycznie niezauważalnego.

montaz klimatyzacji na balkonie
Montaż klimatyzacji na balkonie

Czy na montaż klimatyzacji na balkonie wymagana jest zgoda?

Klimatyzator, a w zasadzie jego najważniejsza część – montowana jest na zewnątrz budynku. Zazwyczaj są to mało widoczne miejsca, które nie wpływają w znaczny sposób na bryłę budynku. Dobrym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji na balkonie. W przypadku domów jednorodzinnych nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić sobie na takie wyposażenie. Problem może pojawić się w mieszkaniach zlokalizowanych w bloku. Bardzo często wspólnoty mieszkaniowe nie zezwalają na montowanie dodatkowych urządzeń na elewacji budynku. Czasem rozwiązaniem pozwalającym na montaż klimatyzatora w bloku jest jego umiejscowienie na balkonie. Pozwala to na uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej, o które występuje się w formie wniosku.

Wybór odpowiedniego urządzenia i montaż klimatyzacji na balkonie – od czego zacząć?

Decydując się na montaż klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż nieruchomości, kształt poszczególnych pokoi oraz ilość powierzchni przeszklonej. Dzięki dokładnym obliczeniom można wybrać klimatyzator, który zapewni odpowiednie warunki w domu lub mieszkaniu. Zakłada się również, że klimatyzator o mocy 1kW jest w stanie skutecznie chłodzić powierzchnię do 10m2. Dla przykładu mieszkanie o powierzchni 100m2 powinno zostać wyposażone w klimatyzator o mocy około 10kW. Dobór mocy również powinien być uzależniony również od ilości domowników, jak również ekspozycji mieszkania.

Nie bez znaczenia może okazać się również wielkość klimatyzatora, czy jego montaż w konkretnej części balkonu, co również warto wziąć pod uwagę.