Ogrody japońskie z jakich elementów się składają?

ogrody japońskie to świetny pomysł na przydomowy ogródek w minimalistycznym stylu

Ogrody japońskie to pomysł na minimalistyczne, ale niezwykle urokliwe aranżacje. W Polsce początkowo były częścią publicznych parków i ogrodów. Obecnie jednak coraz częściej pojawiają się przy prywatnych domach. Co musi się w nim znaleźć?

Ogrody japońskie: rośliny na pierwszym miejscu

Najważniejszym elementem każdego ogrodu są rośliny. W ogrodach japońskich są one ułożone w bardzo przemyślane kompozycje. Dominują też rośliny zielone, zwłaszcza krzewy. Mogą to być: 

  • ostrokrzew
  • azalia
  • ligustr

To nie znaczy jednak, że w ogrodach japońskich brakuje kolorów i kwiatów. W japońskim ogrodzie mogą pojawić się peonie, chryzantemy i zawilce. 

Możesz także posadzić drzewa. Japonia kojarzy się najczęściej z kwitnącymi wiśniami. Ale w ogrodach japońskich można spotkać także:

  • klon palmowy
  • cedr japoński
  • pigwowiec
  • sosna drobnokwiatowa i japońska

Nie musisz sadzić drzew, które w przyszłości mocno się rozrosną. Charakterystycznym elementem japońskich ogrodów jest bonsai. To skarłowaciałe drzewa, które można formować przy pomocy drutu i odpowiedniemu przycinaniu. 

 Ogrody japońskie to także dobra miejsca dla mchu. Pamiętaj jednak, aby nie wynosić go z lasu — jest to element runa, które podlega ścisłej ochronie.

Ogrody japońskie: mnóstwo wody

Woda jest bardzo ważnym symbolem w Japonii. Dlatego w wielu ogrodach znajdują się oczka wodne, małe wodospady, a nawet mini kanały i potoki. Możesz także zdecydować się na niewielkie stawy, do których możesz wpuścić kolorowe karpie koi.  Nad nimi często przerzucone są mostki lub kładki — najczęściej z drewna. 

Jeżeli jednak nie masz dużego ogrodu, możesz zdecydować się na niewielkie fontanny wykonane najczęściej z kamienia i bambusa.

Woda może występować w ogrodach japoński w symboliczny sposób. Może wysypać ziemię jasnym kamieniem, a następnie tak go zagrabić, by kamyki wyglądały jak falująca woda.

ogrody japońskie
ogrody japońskie

Ogrody japońskie: ozdoby kamienne

W ogrodach japońskich jest niewiele ozdób i są one bardzo proste. To przede wszystkim kamienie w jasnym i ciemnych odcieniach. Drobne białe kamyczki często tworzą zatoczki wyróżniające się pośród zieleni. Większe kamienie mogą być obrzeżami ścieżek. 

W ogrodach japońskich rzadko spotyka się też ścieżki ziemne — raczej wyłożone są drobnym żwirkiem. Mogą pojawić się także różnorodne aranżacje z głazów i kamieni — pionowe i poziome.

W ogrodzie pojawiają się także kamienne ozdoby, nie jest ich jednak bardzo dużo. Mogą to być latarnie, wazy oraz figury — często zwierzęce. 

Ozdobą mogą być także misy i donice, w których znajdują się rośliny. Takie donice powinny być także wykonane z kamienia. Wpiszą się one w styl całego ogrodu i będą stanowić solidną podstawę dla roślin.

Ogrody japońskie: niezbędne ozdoby z drewna

Drewniane ozdoby — często z bambusa — sprawiają, że ogródy japońskie są cieplejsze i bardziej przytulne. W największych ogrodach mogą to być pagody. Jeżeli masz w ogrodzie staw lub strumyk musisz koniecznie przerzucić mostek lub kładkę. Może też pojawić się niewielka i prosta altana.

W mniejszych ogrodach możesz zdecydować się na ławki i krzesła, ale też np.: drewniane dzwonki, czy niewielkie figurki. Mogą pojawić się też płotki oddzielające od siebie różne części ogrodu.