Stomatolog proponuje różnorodne usługi. Jakiego stomatologa w Chorzowie wybrać ?

stomatolog chorzów

stomatolog chorzów

Nie tylko leczy zęby, ale także zajmuje się profilaktyką. Proponuje też zabiegi, które mają za zadanie sprawić,

1.  Leczenie kanałowe zębów przez stomatolog

Leczenie kanałowe to jedno z najpopularniejszych zabiegów dentystycznych wykonywanych przez stomatologów. Wykonuje się je w przypadku zapalenia miazgi zębowej – co powoduje ogromny ból. Leczenie to polega na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki – zarówno z komory zęba, jak i kanału. Następnie kanał zębowy wypełniany jest materiałami, które uszczelniają ząb i zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

2.  Usuwanie zębów

Nie zawsze leczenie kanałowe może zadziałać, np.: gdy infekcja jest zbyt duża. Wówczas konieczna jest ekstrakcja zęba.

Lekarz używa do wyrwania zębów odpowiednich narzędzi przypominających obcęgi. Musi też wykonać kilka odpowiednich ruchów. Ich zadaniem jest rozchwianie zęba, a następnie oddzielenia go od kości żuchwy.

3.  Zakładanie aparatu – najlepszy stomatolog

Zakładanie aparatu ortodontycznego ma na celu poprawienie wad zgryzu:

 • tyłozgryzu
 • zgryzu głębokiego
 • przodozgryzu

Dzięki aparatowi dokładnie dopasowane do wady, ale też wielkości i ilości zębów wada zmniejsza się lub całkowicie zanika.

Dentysta może założyć aparat dopiero wtedy, gdy wszystkie zęby są wyleczone. Potrzebne są także odlewy, dzięki którym można wykonać aparat. Sam zabieg zakładania składa się z kilku etapów:

 • nałożenie nakładki i odsłonięcie zębów w całości
 • osuszenie zębów
 • naklejenie zamków
 • umieszczenie łuku

Po założeniu aparatu konieczne są regularne kontrole.

Protezy zębowe pomagają pacjentom, którzy mają duże ubytki zębowe. Obecnie dzieli się protezy na:

 • mosty protetyczne – pozwalające na uzupełnienie braku od jednego do kilku zębów
 • protezy całkowite – gdy konieczne jest uzupełnienie wszystkich zębów na dolnej lub górnej szczęce

Pacjent może zdecydować się na różne rodzaje protez. Te najnowocześniejsze, jak np.: implanty wyglądają bardzo naturalnie i nie sposób je odróżnić od pozostałych zębów.

Sztuczne zęby wykonywane są na podstawie odcisków zębów w plastycznej masie. To sprawia, że proteza wygląda naturalnie i jest dokładnie dopasowana do jamy ustnej pacjenta.Protezę można założyć po usunięciu chorych zębów lub usunięciu innych stanów zapalnych.

 

5.  Lakowanie

Lakowanie zębów kojarzy się z zabiegiem estetycznym. To jednak nie jest prawda. To zabieg profilaktyczny. Lak – specjalna warstwa – dokładnie wypełnia wszelkie bruzdy i nierówności nazębne. Ta warstwa zapobiega dostawaniu się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do choroby zębów. Tak gładka warstwa ułatwia także dokładniejsze czyszczenie zębów.

Lakowanie zębów przeprowadza się głównie u dzieci, ale mogą się na niego zdecydować także dorośli.

 

6.  Skaling

Szczotkowanie pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń i bakterii, ale niestety nie zawsze jest to skuteczne w pełni. Mimo starannej higieny, na zębach może odkładać się płytka nazębna, a w rezultacie nawet kamień nazębny. Skaling ma za zadanie usuwać powstałe złogi. Najnowocześniejsze metody do laser, ale używa się także:

 • skalera
 • roztworu perhydrolu
 • frezera
 • ultradźwięków

Zabieg, niezależnie od metody, należy powtarzać co roku.